W ciągłym zalewie wiadomości…

W ciągłym zalewie wiadomości o wojnach i konfliktach, poczytajmy o czymś pozytywnym.

Na początku lutego Reuters opublikował reportaż o Nzambi Matee, Kenijce która stworzyła startup zajmujący się produkcją wyjątkowych cegieł. Firma Gjenge Makers działająca w Nairobi, stolicy Kenii, tworzy cegły z plastikowych odpadów, nienadających się do recyklingu.

Opracowana przez Matee technologia pozwala na produkcję cegieł o dużo większej wytrzymałości niż standardowe. W procesie produkcji plastik jest podgrzewany do wysokiej temperatury, mieszany z piaskiem i formowany w cegły.

Matee, z wykształcenia inżynier materiałowy przyznała, że pomysł zrodził się z frustracji. Nie chciała dłużej biernie patrzeć na to, jak rządy w Afryce nie radzą sobie z zanieczyszczeniem środowiska. Sama zaprojektowała wszystkie maszyny wykorzystywane do produkcji jej cegieł.

Od momentu założenia firmy w 2017 roku poddała recyklingowi już ponad 20 ton plastiku. W produkcji może wykorzystywać różne rodzaje plastiku, z wyjątkiem PET stosowanym m.in. w butelkach do napojów.

Obecnie moc przerobowa fabryki wynosi około 1500 cegieł dziennie. Dzięki dużemu zainteresowaniu jej produktami Matee ma nadzieję na rozbudowę linii produkcyjnej do końca tego roku.

Źródło

Regularnie zbieram i przekazuję wiadomości z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Jeśli interesuje Cię tag #orientalista, zapraszam również na Facebooka oraz Hive.

#orientalista #afryka #kenia #ekologia #recykling #startup #budownictwo #plastik #kreatywnosc #inzynieria #innowacje